Fiziğe Nasıl Çalışmalıyız

Öğretmenlerin yanlış tutumları, etraftan aldığınız yanlış duyumlar gibi. Maalesef bu duyumlarla hareket ettiğiniz için fizik dersinin mantığını kavrayamadınız, bunun sonucunda sadece formüllere takılıp kaldınız ve sınavlarda geçerli not almanın yollarına baktınız. Bu durum belki de hayatınızın en güzel dönemlerinin stresli geçmesine sebep oldu bundan sonraki süreci ve hatta bölüm tercihlerinizi bile etkiledi. Kısacası küçüklükten gelen basit bir önyargıyla mesleğinizi seçiminizi ve kariyerinizi olumsuz etkilemiş oldunuz.

Dolayısıyla bu yazıyı sadece YGS’ye hazırlanan öğrencilerin değil bütün 9.ve 10. sınıf öğrencilerinin okumasını, bununla birlikte ailelerin ve öğretmenlerin de okumasını istiyorum.

Başlarken Fizik Bilimi Nedir? Ne işe Yarar?

Doğayı anlamanın yolu fiziği anlamaktan geçer. Çünkü uçağın uçmasından tutun bir insanın koşmasına kadar doğada gerçekleşen aksiyonları açıklayan hatta dünya düzeni ile birlikte evreni anlamamızı sağlayan en önemli bilim dallarından biridir. İleride mühendis, doktor, pilot vb. olmak isteyen birisinin fizik dersini mutlaka iyi anlaması bunula birlikte bu dersin mantığını lise yıllarında çözmesi gerekir.

Hocam Her Şey Mantık Diyorsunuz, Peki Bu “Mantık” Nedir?

Fizik dersinde mantık demek derste anlatılan içeriği görselleştirmek demektir. Bu görselleştirmeden kastımız; nasıl ki kafanızda dersin bitmesine kaç dakika kalmış şeklinde hesap kitap yapıyorsanız aynı şekilde konuyu dinlerken ve soruyu çözerken kafanızda canlandırıp kafanızdan formül çıkartmakla uğraşmayı ve hesaplamaya çalışmanız demektir. Bu durum biraz zihninizi zorlayabilir ama en sonunda zekânızı da geliştirir ve derse olan konsantrasyonunuzu da arttırır. Bu bahsettiğim kafanızda görselleştirmeyi yapamıyorsanız kareli A4 sayfasında renkli kalemler kullanarak çizmeyi ve hesap yapmaya çalışarak görselleştirmeyi deneyebilirsiniz. Bunun sonucunda formülleri ezberlemeden kendiniz formüller çıkartarak soruları çözmeye başlarsınız ve resmen fizik ile yaşamaya başlamış olursunuz. Sonrasında gelsin başarılar gitsin önyargılar…

YGS Fizik Sorularının İçeriği Nasıl?

Bu bölümde ise Ygs’de çıkan soruları gözden geçirelim. Soruları incelediğinizde bilim kültürünü ve bilimsel deneyler hakkında düşünme becerisini ölçen ve günlük hayatta kullandığımız kütle, ısı, sıcaklık, ağırlık, elektrik ve optik gibi kavramları kullanarak sorulara yaklaşım biçiminizi ölçen tarzda olduklarını göreceksiniz. Ayrıca, ÖSYM günlük kullanılan ev aletlerinin güç enerji hesaplarının yapılması gibi popüler bilim diyebileceğimiz örnekler kullanarak teknolojik farkındalığı arttırmayı amaçlamaktadır. Sırf bu yukarıda geçen maddeleri incelediğinizde ve fizik dersinin mantığı çözüldüğünde YGS fizik sorularını çözebilmek çok daha zevkli hale gelecektir.

Soruları teknik olarak incelediğimiz de ise yaklaşık olarak dörtte biri çok kolay, yarısı normal ve geri kalan sorularda ise yanıltmaya yönelik özellikler bulunduran ve ilginç yaklaşım gerektiren sorular sorulmaktadır. Bu durumlara iyi hazırlanmış öğrenciler bu tarz soruları çok kolay bir biçimde cevaplamaktadır. Fizik sorularında genellikle karşılaşılan soru tipleri: Oranlama, Fark Bulma, Kıyas Yapma, Sıralama ve Fiziğin İlkelerini Yorumlamaşeklindedir. Uzun sorularda ise şekil ve metinin beraber sunulduğu tamamlama ve değer bulma tarzında karşımıza çıkmaktadır.

YGS Fizik Dersini Halledebilmek İçin İyi Bir Matematik Şart!

Her şeyden öte soruları çözerken formülü yazmak fiziktir ama formülü uygulamak matematiktir. Fizikte kullanılan matematik dört işlem ötesine geçmiştir. Yeri geldiğinde hız problemlerini çözerken matematiğin türev konusundan faydalanırız. Yoğunluk soruları geldiğinde matematiğin oran orantı konusunun iyi öğrenilmiş olması gerekir. Maddelerin hacimlerini hesaplarken ise 3 boyutlu geometri konularını çok iyi hazmetmiş olmanız gerekiyor. Bu tarz konuları alt alta sıralarsak neredeyse her fizik konusunda birkaç tane matematik konuları içine işlenmiş oluyor. Yıllardır ders veren bir Boğaziçili hoca olarak fizik dersini halleden öğrencilerimin matematik dersini az çok halletmiş öğrenciler olduğunu fark ettim. Matematik nasıl çalışılır sorusunun cevabını Boğaziçi Ekonomi mezunu hocamız yazmıştı.

Fizik Dersinin Öneminin Farkına Varmalısınız

Mühendislik veya tıp gibi sayısal bölümlerde okumak ve bilim adamı olmak isteyen öğrenciler aldıkları temel Fizik eğitimini ilerideki akademik hayatlarında devam ettirecekleri için LYS Fizik, öğrencilerin çalışmasının zorunlu olduğu bir derstir. Kısacası, akademik hayatında sayısal alanlara yönelmek isteyen öğrencierin Fizik dersini ciddiye alması gerekmektedir.

YGS Fizik Temelim Yok Ne Yapmalıyım?

Korkmanıza hiç gerek yok, YGS Fizik’i anlamanın yolu doğru kaynaklarla doğru bir biçimde çalışmaktan geçiyor. Ama nasıl?

Bireysel Çalışma Yaparken;

Hiç temeliniz yok ve bir kelime bile anlamıyorsanız; Antremanlarla Fizik, Kolay Fizik (Final Yayınları) ve Fizik yayınlarını tavsiye ederiz. Bu kaynakların ortak özelliği, soru çözüm metotlarını açıklamasıdır. Bu üç kitabı bitirmeniz bakış açınızın gelişmesini ve konuların püf noktalarını yakalamanızı sağlayacaktır. Çözümlü soruları en az üç kere kağıda yazmanızı özellikle tavsiye ediyoruz. Yukarıda bahsedilen görselleştirme metodunu uygulamak da Fizik’teki konuları hızlıca anlamanıza yardımcı olacaktır. Bunların haricinde yapamadığınız soruları kesmenizi ve çözebilecek kişilere sormanızı tavsiye ederiz. Aynı şekilde, bir A3 sayfasına formülleriyle birlikte yazdığınız ve bunu odanızda göz önünde bir yere astığınız zaman Fizik konularını çabuk bir şekilde öğrendiğinizi fark edeceksiniz. Çünkü yazmış olduğunuz notlar sık sık gözünüze çarpıyor ve ister istemez bilinçaltına işliyor. Hatta bununla birlikte sorular arasında konu ilişkilerini çözmüş olacaksınız. Amerikan film ve dizilerinde dedektiflerin buldukları ipuçlarını bir tahta üzerinde iplerle birleştirdikleri zaman suçluları kolay bir biçimde yakaladığını hatırlayın. İşte size görselleştirme metotlarından birini daha sunmuş oluyoruz.

Soru Çözümünde Pratik Kazanmak İstiyorsanız: Soru Bankası, Soru Bankası, Soru Bankası!

Konuyu çalıştıktan sonra atacağınız en iyi adım çözümlü soruları çok iyi biçimde çalışmaktır. Nasıl çalışacağınızı bir önceki bölümde söyledim. Soru bankaları konusunda özellikle 5 ana kaynağın yayınlarını tavsiye ediyorum; Birey, Güvender, Final, Palme, Fem YGS Fizik. Yapamadığınız soruları büyük bir biçimde kağıda geçirin ve üstten bakın. Tekrar tekrar çözmeye uğraşın. Mutlaka bir yaklaşım keşfedeceksiniz, eğer doğru bir yaklaşım bulursanız artık kolay kolay aynı tarzdaki sorularda hata yapma oranınız düşücektir. Yapamazsanız da mutlaka bilen birisine sorun, çözdürün ve üstüne kendiniz en az 2-3 kere çözün. Bunları uyguladığınızda kendinizde gelişme olduğunu fark edeceksiniz.

Bu arada YGS Fizik 25 soruluk testte 5’ten fazla yanlışınız çıkıyorsa konu tam olarak oturmamış demektir. Konuyu tekrar çalışmalısınız.

Birkaç maddeyi hatırlatmakta fayda var:

 • Soruyu çözmeye başlamadan önce sorunun kökünü iyi okuyun. Soruyu anladığınız zaman değerleri yazın ve şekil gerekiyorsa çizin. Gereken formülleri yazıp çizdikten sonra hesaplarınızı yapın ve 4 işleme dikkat edin. Başarılı öğrenciler en fazla hatayı 4 işlemde yaparlar, bunu unutmayın. Dikkatsizlik Fizik’in en büyük düşmanıdır, bu da ayrı mevzu.
 • Soruda verilmiş olan olayları, fikirleri kurgulayıp en ince detaya kadar yaşayın. Kısacası içselleştirin, gözünüzde canlandırın.
 • Fizikte sorular hep aynı tarzda olmaz, bunu unutmayın. Bir benzerini çözmüş olsanız bile bir değişiklik olabilir diyerek soruyu çözün.
 • Fizik nankör bir derstir, tekrarı yapılmazsa sınavlarda kafanızı karıştırabilecek kadar ileri gidebilir.
 • Yılmayın, usanmayın, asla çalışmaktan vazgeçmeyin. Einstein’ın hayat hikayesini unutmayın.
 • En önemlisi, mutlaka yardım alın. Bu özel ders hocanız olur, biz oluruz ya da bir yakınınız olur.
 • Bin kere söyledim ve bin kere daha söylemeye devam edeceğim; eğer formülleri ezberlemeye kalkarsanız test çözerken kafanız karışacaktır. Bu, daha fazla hata yapmanıza sebep olacaktır, Fiziğe karşı önyargınız oluşmaya başlayacaktır.

 • Klişeleşmiş Ama İşe Yarayan Bir Teknik: Fizik Dersini, Derste Öğrenin!

  Öğretmenler konuyu anlatırken defterinize intizamlı bir biçimde not tutun. Soruları, çözümleri, ipuçlarını, grafikleri hatasız bir biçimde defterinize geçirin ve teneffüste-evde mutlaka üzerinden bir kere okuyarak geçin. Evde tekrar temiz bir biçimde kağıda geçirilmesini de tavsiye ediyoruz.

  Anlamadığınız yerleri ertelemeden hemen bir bilene sorun. Yoksa bir daha geri dönmek daha zor olabilir. Bunun için yapılacak en güzel çalışma derse gelmeden önce derse çalışmanızdır.

  İyi Bir Matematik Altyapısı ile LYS Fizik Fulllenir

  LYS Fizik konularına derinlemesine baktığınızda Matematikte olan dört işlem, oran orantı, denklem çözme, problemler, vektörler, uzay cisimleri, trigonometri, uzay geometrisi ve analitik geometri, fonksiyon gibi konuların içine yedirildiğini görmekteyiz. Örneğin mekanik konularında trigonometri ve denklem çözme; optikte temel geometri; elektrik konularında karekök ve üslü sayılar, oran orantı, kesirler gibi konular; atom fiziğinde ise ondalık sayılar, oran orantı, köklü ve üslü sayılar ve denklem çözme gibi konuların kullanıldığını görmekteyiz.

  Matematik temel altyapınızın tam olması Fizik dersinin zor ders olduğu önyargısını kırmanızdaki en önemli yollardan biridir. Matematiğiniz ne kadar iyiyse LYS Fizik dersinde konulardaki bağlantıları kavramanız o kadar kolay olur. Yorumlama kabiliyetiniz artar ve LYS Fizik konularına çalışırken konulardaki kısayolları kendiliğinden keşfedersiniz, konu ile ilgili yeni püf noktaları ortaya çıkartırsınız. Bunun sonucunda bir şeyler üretmenin ve başarmanın mutluluğunu yaşarsınız ve LYS Fizik ile ilgili önyargılarınızdan kurtulmaya başlarsınız.

  LYS Fizik’te Çıkan Soru Tipleri Nelerdir Sorusunun Cevabı İyi Bilinmelidir

  ÖSYM’nin soru tarzı son 2 – 3 yıldır, geçmiş yıllara göre sürekli değişmektedir. LYS fizik konularına çalışırken artık konu anlatım kısımları ve formüllerin yanı sıra, konunun gereksiz ayrıntıları diyebileceğimiz okuma parçaları da dâhil olmak üzeredaha derinlemesine çalışmanız gerekmektedir. Şimdi LYS Fizik soru tiplerini inceleyelim:

  Formülü yerine koy, cevabı yapıştır tarzında sorular:

  En önemli özelliği sayısal değerlerle çözülüp cevabı sayısal bir sonuç olmasıdır. Öğrencilerin favorisi olan soru tipidir ama en büyük tehlikesi dört işlem hatasıdır. Konuya ve o konuya ait formüllere hâkim olmayı gerektirir.

  Birbirlerinin oranlarını alma tarzında sorular:

  Genellikle iki olayın birbirlerine oranları istenir. Öğrencilerin bu tarz soruları cevaplarken yaptıkları hata dikkatsizlikle doğru cevabın çarpma işlemine göre tersini bulmalarıdır. Neredeyse bütün konularda bu tarz sorular sorulur; çekme oranları, itme oranları, F1/F2 gibi sorulardır.

  Karşılaştırma metodu:

  Büyükten küçüğe karşılaştırma tarzında sorulardır, bu tarz sorular yine Fizik’in bütün konularında bulunmaktadır. Öğrencilerin hep karıştırdığı, doğru yaptığı zaman sevindiği soru tarzıdır.

  Öğrencilerin korkulu rüyası öncül soruları:

  Yalnız I, I ve III gibi cevap içeren soru tipidir.ÖSYM’nin en çok sevdiği, yıllardır vazgeçemediği ve en fazla sorduğu soru tarzıdır. Bu sorular öğrencilerin canını yakar, çünkü sizden bir Fizik konusunu hem sözel anlamda incelemenizi hem de o konuya ait formülü kullanmanızı ister. Bu tarz soruları bazen hocalar bile tam olarak çözemez.

  Soruları yanlış yaptığınız zaman üzülmeyin, soru tipine göre hatanızı tespit edip üzerine gittiğiniz zaman konuya farklı bir bakış geliştirdiğinizi göreceksiniz. Lütfen konu anlatım kitabınıza geri dönün ve hata yaptığınız noktayı mutlaka öğrenin. Sakın pes etmeyin!

  Bazı öğrenciler bazı tarzlardaki sorularla karşılaştığı zaman sürekli olarak “Ben bu konuyu öğrenemedim”, “Fizik dersi çok zor” gibi ifadeler kullanıp LYS Fizik konularını öğrenemeyeceğine dair varsayımlarda bulunmaktadır. Emin olun, yaptığınız hatanın üstüne gider ve bu hatayı kısa süre içinde telafi ederseniz, konu ile ilgili olumsuz yargılardan kurtulduğunuza ve çözüm yollarını keşfettiğinize şahit olacaksınız.

  LYS Fizik soru tiplerine aşina olmanın faydalarını soru çözdükçe göreceksiniz. Bu tarz püf noktalarını yakalamanız size zaman kazandıracak ve sevip fulle yakın netler çıkarmanıza yardımcı olacak.

 • Lys Fizik Çalışmanın Püf Noktalarını İyi Bilmelisiniz

  Bireysel çalışma yaparken;

  1. Fizik bilimi görme, işitme ve dokunma duyularına hitap ettiği için öğrenciler LYS Fizik çalışırken hayal gücünü kullanarak bu üç duyuyu harekete geçirmeye yönelik görselleştirme metodunu kullanabilirsiniz. Bu metotla ilgili ayrıntılı bilgi için “10 Adımda YGS Fizik Nasıl Çalışılır” yazımızı okuyabilirsiniz.
  2. LYS Fizik; mekanik, elektrik, optik ve dalga gibi ana konuları içerir. Ana konuların içindeki ara konuları bitirmeden başka ana konulara geçilmemesi şiddetle önerilir. Hatta bu ana konular içindeki ara konuları öğrenme stratejiniz her zaman basitten zora doğru olmalıdır.
  3. Mutlaka yazarak çalışın; özet çıkarın, hatta özetin özetini çıkararak kapsül bilgiler olşturun. Bir ana konu için aynı renkli post-it ler kullanarak göz önünde bu bilgileri bulundurun. Konuya bütün olarak hakim olmanız ancak bu şekilde mümkün olur.
  4. Derste öğrendiğiniz LYS Fizik konusunda tuttuğunuz notları yine o gün içinde temize çekmenizi ve renkli kalemler kullanmanızı tavsiye ediyorum. Bu çalışmayı ertelerseniz bilgileriniz ilk günkü gibi taze kalmayacak ve öğrenmeniz kalıcı olmayacak. Bilgileri yanlış hatırlamanıza ve soruları yanlış çözmenize neden olacaktır. Bu ise kendinize güveninizi düşürür, kontrolün elinizde olmadığınız hissedersiniz ve zamanla sınav kaygınızı artar.
  5. Konu anlatım kitaplarına çalışırken tek bir kaynaktan yararlanmayın, çok kaynaktan çalışmak konularda eksik bilgi kalmasını engelleyecektir. Bunun yanında, anlamadığınız ve anlamakta zorladığınız yerlerde mutlaka size bu konuyu anlatacak doğru bir öğretmen bulun, gerekiyorsa LYS Fizik özel ders almayı ihmal etmeyin.
  6. Formülleri ezberlemek yerine formüllerdeki birimlerin mantığını anlamaya gayret edin. LYS Fizik konularında 500’e yakın formül vardır. Her gün birini ezberlemeye kalkarsanız yaklaşık 1,5 sene gibi bir süre gerekecektir. Zaten zamanla yarışırken ezberlemeye kalkışırsanız Fizik dersi ile baş etmek zor olacaktır.
  7. Birimlerin nerelerden geldiğini anlamaya çalışın ve bunu yaparken mutlaka konunun tanım kısmı diyeceğimiz sözel kısmını okumayı ihmal etmeyin. Bu tarz bir çalışma metodu izlerseniz, Fiziğin birimlerin dili olduğunu fark edecek, LYS Fizik nasıl çalışılır sorusunun cevabına bir adım da yaklaşmış olacaksınız.

  Soru çözerken;

  1. Takıldığınız zaman başvurmak için konu anlatım kitaplarınız, not kağıtlarınız ve renkli post-it’leriniz yanınızda olsun.
  2. Sık sık takıldığınız belli noktaların üzerine yoğunlaşın ve renkli post-itler yardımıyla kitabın üst kısmına yapıştırarak tekrar edin. O hafta içinde mutlaka sorularınızı çözdürün, ama doğru bir hoca bulmanız çok önemlidir. Hata yapan ve konuya hakim olmayan hoca size faydadan çok zarar getirebilir, konuyu yanlış anlamanıza sebebiyet verir. Mutlaka doğru yerden LYS Fizik özel ders alın.
  3. Farklı kaynaklardan soru bankaları elde edin. Hocalarınızın bu konudaki tavsiyelerini dinleyin.

  Derslerde;

  1. Her derste olması gerektiği gibi Fizik derslerini de mutlaka dikkatli bir biçimde dinleyin, kaçırdığınız bir nokta bile sizin geleceğinizle oynar.
  2. Derslerde mutlaka not alın. Akşam tekrar yaparken mutlaka temize geçirin, konuları zamanla anlamaya başladığınızı göreceksiniz.
  3. Hoca soru çözerken anlamadığınız yeri tekrar tekrar sorun. Çekinmeyin.
  4. Laboratuarda yaptığınız çalışmalarda hesap yaparken mutlaka titiz olun. O hesapları yaparken hangi formüllerle yapıldığını hocanıza danışın ve öğrenin. Çünkü laboratuar çalışmalarını yorumlama kabiliyetiniz arttığında LYS Fizikte ilgili soruları kolay bir biçimde çözdüğünüzü fark edeceksiniz.

  LYS Fizik Yayın Önerileri – Kaynak Tavsiyeleri Almalısınız

  LYS Fizikte handi yayınlardan çalışmalısınız? Bu soruyu cevaplamak için öncelikle “Fizik bilgi seviyem nedir?” sorusunu cevaplamanız gerekemektedir.

  Temeliniz zayıf ise, öncelikle Matematik konularını çalışırken Final Kolay Fizik kitabı veya Birey A serisi Fizik kitabıyla çalışmanızı öneririm.

  Eğer temeliniz orta veya üst seviye ise Palme, Final, Birey, Körekök konu anlatım kitapları ile çalışmanız iyi olacaktır. Soru bankalarında ise bu yukarıda saymış olduğum beş ana yayının soru bankalarına ek olarak ara yayın diyeceğimiz Esen, Eksen, Ekstrem, Okyanus yayınlarından çalışabilirsiniz.

  Doğru bir strateji: Konu Anlatımınızın tam olması ilk aşamadır, ondan sonra pekiştirme aşaması yani sürekli soru çözümü gelir. Son aşama ise refleks aşaması yani sürekli deneme çözerek farklı konulara ait soruları bir bütünlük içinde, metotlar deneyerek, hızlı bir biçimde çözebilmenizdir. Mutlaka ama mutlaka LYS Fizik bölüm denemelerini çözün.

  En son olarak çıkmış soruları çözün. Adam yayınları , ya da A yayınlarından. Son 50 küsür yıldan beri çıkmış soruları diyorum tabi ki. Bu arada çıkmış soruların detaylı çözümlerini içeren kitapları almanız şiddetle tavsiye edilir.

  Youtube’dan Fizik Öğrenilir Mi?

  Son zamanlarda, eline kamerayı alan herkesin azıcık öğrenci ağzıyla konuşmasıyla videolu ders yayınlaması popülerlik kazanmıştır. Fakat nedense bir öğrenci okuldaki dersleri dinlemediği zaman Youtube’da aynı konuyu başka bir hocadan dinlemeye kalkışıyor.

  Arkadaşlar şunu unutmayın! Her ders videosu sizin için doğru video olmayabilir. Herkesin kendisine has öğrenme şekli olduğu için LYS Fizik konularını ve soru çözümlerini anlatan her videodan anlamayabilirsiniz. Mutlaka seçici olun, bazı hocalar bazı konuları iyi anlatırken bazı konuları iyi anlatmayabilir. Bu konu ile ilgili daha önce izlemiş birisine danışın.

  Youtube videolarından sıkıldığınızda başka videolara yönelmeyin, önerilen videolara dalarsanız sonu gelmez. Vaktiniz kısıtlı ve dikkatiniz başka yönlere çekecek vaktiniz yok. fizik.PNG

  problemkitabınnettenderskonuyu

 • yıll.jpg
  Kaynak​
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s