Kalemin Klavyeden Keskin olması

Not almak için ne kullanırsınız? Cep telefonu, ses kayıt cihazı, bilgisayar? Bugüne kadar pek çok not alma cihazı ve yazılımı denedikten sonra nihayet en iyi teknolojiyi buldum: kalem ve kağıt.

Bu gidişe bir dur diyerek bundan böyle önemli fikir ve konuları notlarımı kalem kağıtla tutmaya karar verdim. Neden bilgisayarla çok daha hızlı not almak varken, en yavaş kayıt yöntemini tercih ettim? Çünkü not almak, yazı yazmak sadece kaydetmek demek değildir. Yavaşlık bir avantajdır. Söylenen her şeyi aynen yazamayacağımıza göre, daha dikkatli dinler, anlamaya çalışır ve yeniden anlamlandırıp yazarız. Her şeyi değil, özeti, özü. Biz bilgi-sayar değiliz. Bilgiyi alıp depolamak olmamalı işimiz. Duyduklarımızı sonradan hatırlamak için, öğrenmek için not alırız. Sonradan bakmasak bile, kağıt ve kalemle not aldığımızda, beynimiz bilgiyi sadece aktarmak/saymak yerine işlemeye başlar. Öğrenmenin en iyi yolu öğretmektir derler. Kalemle not alırken, yazarken aslında o an öğrendiğimizi kendimize öğretmeye başlıyoruz.Kalemle not alırken, yazarken aslında o an öğrendiğimizi kendimize öğretmeye başlıyoruz.

Doktor Karin James. 2012’de bir bilimsel çalışma yaparak el yazısının beynin gelişimine olan etkilerini araştırmış.

Bu konuda yapılan başka bilimsel çalışmalar da var. Bunlar elle yazma ve fikir geliştirme arasında yakın bir ilişki olduğunu ortaya koyuyor. Üniversitede gerçek sınıflarda yapılan bir araştırma elle yazarak not alan öğrencilerin klavyeyle yazanlara göre daha iyi öğrendiğini ortaya koymuş.

“Kalem klavyeden keskindir” derken aslında analog yöntemle dijital yöntemi karşı karşıya getirmiş oluyoruz. Her iki yöntemin de kendine göre artıları ve eksileri var. Evernote da kullanabilirsiniz, Moleskine de. İkisini birlikte neden kullanmayasınız? Teknolojileri karşı karşıya getirip çarpıştırmak yerine bunları yan yana, yerli yerinde kullanmak en doğrusu. Ama fikir açmak için keskin olanı kullanmak lazım.

Sonuç olarak önemsiz planlarımı yaparken ve önemsiz şeyleri not alma uygulamalarına yazmaya, kullanmaya devam edeceğim. Ama kreatif işlerimi,ders bilgilerimi,günlük tekrarlarımı,fikir ürettiğim yazılarımı dünyanın en eski ve yaygın teknolojisiyle, kalemle başlatmayı düşünüyorum.

Kaynak

 

Reklamlar

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s