Bruce Lee’den özgüven konusunda ne öğrenebiliriz?

Kendine böylesine güvenen mücadeleci bir kişiliğe doğuştan sahip olmamış Bruce Lee. Bu yeteneği bilinçli olarak geliştirmiş. Şunu yazmış not defterine: “Kendime güvenimi geliştirmek için her gün 10 dakikamı ayıracağım.” Peki bu 10 dakikada neler yapmış? Kızı Shannon Lee’nin anlattığına göre açıkca hedefini yazdıktan sonra her gün bu hedefe ulaşmak için yapması gerekenleri düşünür ve sonra da hemen harekete geçermiş. Lee’nin notları arasında şöyle bir sözü var:hedef.PNG

Toplumun en çok kazanan ve en başarılı olan insanlarından biri olursunuz çünkü siz hergün 1 saatinizi daha iyi olmak için harcadınız.

“Eylem, kendine güven ve öz saygıya giden yüksek bir yoldur. Bu yol açık olduğunda tüm enerjiler üzerinden akar.”eylem.PNG

Bruce Lee, Hong Kong’da büyümüş bir Çinli. 18 yaşında kendi hayatıyla ilgili çok önemli bir karar veriyor. Ve bu kararı hemen eyleme dökerek eğitim için ABD’ye gidiyor. Çünkü ilim Çin’de bile olsa daha fazlası her zaman vardır. Önemli olan bilginin peşinde koşan bir karakter geliştirmek. Önemli olan kendi hayatını tasarlarken en doğru kararları vermeye çalışmak ve bir kere bu kararı verdikten sonra hemen harekete geçmek. Lee’nin yaptığı da tam olarak bu. Ne de olsa Doğu’nun doğusunda Batı var. Tabi ABD’ye gitmesinde Hong Kong’tayken yaptığı sokak dövüşlerinin de etkisini göz ardı edemeyiz. Her neyse, o yine de gidiyor ve Üniversite’de ne eğitimi görüyor biliyor musunuz? Bir ipucu vereyim beden eğitimi değil! Felsefe. Yani sadece vücudunu değil aklını da çalıştırmak istiyor. Sadece kaba kuvvetle değil aklıyla zafer kazanmak istiyor. Akılla kazanılan zaferler kalıcıdır. Çünkü Bruce Lee ne istediğini çok iyi bilen biri. Bunu daha o yıllarda yazdığı mektuplardan anlıyoruz. Bakın 21 yaşında bir üniversite öğrencisiyken ne yazmış.

“İyi bir yaşam için iki yol vardır. Biri çok çalışmakla elde edilir, diğeri hayal gücüyle (tabi bu da çalışmayı gerektirir)” diyor. Yani biri vücutla, diğeri akıl ve hayalgücüyle. O ikisini de birleştirebilmeyi başarmış. Bunu aynı mektubun devamından okuyabiliyoruz.

yaşam.PNG

“Benim hayatımın bir parçası Kung fu. Karakterimin ve fikirlerimin gelişmesinde bu sanatın etkisi çok büyük. Kung Fu’yu fiziksel bir kültür, akıl eğitimimin bir şekli, kendimi savunma metodu ve bir yaşam biçimi olarak görüyorum.”

Eğer hayali olarak onunla konuşabilseydik ve “özgüvenimizi kazanmak ve onu geliştirmek için ne yapmalıyız?” diye sorsaydık bize hayatın anlamını çözmüş biri edasıyla muhtemelen şu cevabı verecekti:

“Zihnini boşalt. Su gibi formsuz ol, şekilsiz ol. Şimdi, suyu bir bardağa doldurursan, su bardak olur. Onu şişeye koy, o zaman su şişe olur. Onu çaydanlığa doldur, o zaman su çaydanlık olur. Su akabilir ya da parçalayabilir.  Su gibi ol dostum.”

Bruce Lee ile gerçekten konuşabilme şansını yakalayamadık ama başardıklarına bakarak, yazdıklarına ve söylediklerine kulak vererek onunla hayali bir konuşma yapabildik.

Başarı psikolojisinde yüksek özgüven sağlamak için 5 temel çözüm

1-Başarmak istediğiniz her şeyi temiz bir şekilde belirlemelisiniz.Başarılı olmak istiyorsanız bir hedefiniz olmalı

2.amaçlarına ne kadar yakın olduğunuzu belirlemek için belli standartlarınız ve ölçüleriniz olmalı.(Bu yüzden maratonlarda her bir milde yarışcıları motive etmek için belli işaretler bulunur.Bu sayede hem ne kadar yol geldiklerini hemde hayalleri için ne kadar gitmeleri gerektiğini belirler.)

3.Kendinizi motive etmek için başarı deneyimlerine ihtiyacınız olmalı.(Başarılı hissetmek için en azından bir işi bitirmeli ve bir hedefine ulaşmış olmalısınız.Devlet işleri gibi başlangıçları ve bitişleri belli olmayan dairesel işler insanları negatif düşünmeye ve cesaretlerini kaybetmeye iter.

4.Motive olmak için bir şekilde fark edilir olmanız gerekir.(Birileri,arkadaşlarınız vea eşiniz de olabilir,sizin iyi bir iş çıkardığınızı size söylemeli.Bu yüzden tüm dünya rekorları neşeli bir topluluğun önünde gerçekleşir bu tanınma ve destek sayesinde insanlar daha da motive olurlar ve yapabildiklerinin en iyilerini hatta daha da iyilerini gerçekleştirirler.

5.Motive olmak için gereken 5.gerekçe ise ödüldür.Bu ödül bir kupa,bir paket bir kurdele veya duvara asılabilecek herhangi bir şey ,parasal ve materyalist ödüller olabilir.Bir işi başardığınızda kendinizi ve ailenizi ve arkadaşlarınızı yemeğe çıkarabilirsiniz.Eüer büyük bir başarı elde ettiyseniz kendinize tatil,yeni kıyafetler hatta bir araba gibi ödüllerde verebilirsiniz.Ne olursa olsun büyük bir işe başlamadan önce kendinize o iş bitiminde vereceğiniz hediyeyi de karar vermelisiniz.Bu sizi gece gündüz 24 saat motive edeceğinden dolayı bitirdiğinizde gerçek bir kazanım gibi hissedersiniz.

Kendinize çok istediğiniz bir hedef ve hedefinize ulaştığınızda kendine vereceğiniz hediyeyi seçin.Başarılı olana kadar o hediyeyi düşünün.Bir sonraki motivasyonel anda kuvvetli bir kişiliği nasıl oluşturabileceğinizi öğreneceksiniz.

Kaynak

Reklamlar

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s